MATH Team
Middle School students may be selected for the HNES Math Team based on their aptitude and enthusiasm for math. Elective time allows for small group meeting times to play MathCounts-based "game show" competitions, create MathCounts style questions, or even write Math songs & poetry! Math Team students additionally compete as part of our competitive MathCounts Team.
There are five levels of competition in MathCounts. There is the school-level competition to determine the top eight mathletes in each grade level. These eight students advance to the Bay District Schools' MathCounts competition at Gulf Coast State College in January.
At the District competition, the top five HNES students advance to the Gulf Coast Regional MathCounts Competition at FSU-PC in February. From this exclusive event, the top 4 (from all competing schools) advance to the State MathCounts competition.
Following the State qualifying competition, FOUR students from each State advance to the National MathCounts competition in Washington, D.C.
The MathCounts emphasis is on math success but the theme is always "math is fun and good."
HNES Math Team History
2003 Bay District Competition
6th grade 1st place overall – Michael Warkander
2004 Bay District Competition
7th grade 1st place overall – Michael Warkander
7th grade 8th place overall -- Kirstyn Palgut
7th grade Team – 1st place – Holy Nativity Team 1:
Elaura Hodgetts, Kirstyn Palgut, Cory Thorpe, Michael Warkander
2004 Gulf Regional Competition
Top Ten Overall – Kirstyn Palgut (7th grader)
Most Improved Team from previous year – Holy Nativity Team 1:
Elaura Hodgetts, Kirstyn Palgut, Cory Thorpe, Michael Warkander
Second Place Overall – Invited to State Competition – Holy Nativity Team 1 (All 7th graders):
Elaura Hodgetts (Katherine Whitton went in her place), Kirstyn Palgut, Cory Thorpe, Michael Warkander
2005 Bay District Competition
No winners from HNES
2006 Bay District Competition
No winners from HNES
2007 Bay District Competition
6th grade 9th place overall – Jenna Palgut
2008 Bay District Competition
6th grade 7th place overall – George Hamm
2009 Bay District Competition
7th grade 2nd place overall – George Hamm
6th grade 5th place overall – Connor Morrow
6th grade Team – 3rd Place – Holy Nativity Team 1:
Connor Morrow, Jake Moody, Sara Dykes, Alec Gordon
2010 Bay District Competition
7th grade 2nd place overall – Connor Morrow
6th grade 7th place overall – Justin Li
2010 Gulf Regional Competition
Second Place Overall – Invited to State Competition – Connor Morrow (7th grader)
2011 Bay District Competition
8th grade 2nd place overall – Connor Morrow
8th grade Team – 3rd place – Holy Nativity Team 1:
Connor Morrow, Jake Moody, Sara Dykes, Alec Gordon
6th grade Team – 3rd place – Holy Nativity Team 1:
Zack Moser, Joe Conroy, Kyle Moody, Noah Patterson
2012 Bay District Competition
No winners from HNES
2013 Bay District Competition
7th grade – 6th place overall – Brandon Jackson
7th grade Team – 3rd place – Holy Nativity Team 1:
Brandon Jackson, JD Keltner, Alexander Lovchuk, Tedy Seto
2014 Bay District Competition
6th grade – 2nd place overall – Jackson Morris
6th grade Team – 3rd place - Holy Nativity Team 1:
Jackson Morris, Danielle Bansagi, Ivy FitzSimons, Keira Banton
7th grade – 7th place overall – Richard Thomas Maddox
8th grade Team – 3rd Place – Holy Nativity Team 2:
Eric Reid, Kristian Haseley, Blake Ringenberg, Brody Golden
2014 Gulf Regional Competition
(8th graders on DC/NY Trip)
New award = Top HNES Performer – Kristian Haseley (8th grade)
2015 Bay District Competition
6th grade – 6th place overall – Mack Keltner
6th grade Team – 3rd place - Holy Nativity Team 1:
Mack Keltner, Fisher Boyd, Cecilia Shuler, Shin Hwa Noh
7th grade – 1st place overall – Jackson Morris
9th place overall – Mac Chapman
7th grade Team – 2nd place – Holy Nativity Team 1:
Jackson Morris, Danielle Bansagi, Shawn Banks, Tanner Sandlin
8th grade – 6th place overall – Richard Thomas Maddox
2015 Gulf Regional Competition
Fifth place overall Individual – Invited to State Competition – 7th grader – Jackson Morris
2016 State of Florida Competition
Jackson Morris 7/30, 3/8, Finished 153/261
2016 Bay District Competition
6th grade – 3rd place overall – Sarah Stewart
6th grade Team – 3rd place - Holy Nativity Team 1:
Sarah Stewart, J.Alton Boyd, Liam Dykes, Zachary Cox
7th grade – 3rd place overall – Mack Keltner
6th place overall – Fisher Boyd
9th place overall – Cecilia Shuler
7th grade Team – 3rd place – Holy Nativity Team 1:
Mack Keltner, Fisher Boyd, Cecilia Shuler, Grace Bischoff
8th grade – 1st place overall – Jackson Morris
6th place overall – Danielle Bansagi
8th grade Team – 2nd place – Holy Nativity Team 1
Jackson Morris, Danielle Bansagi, Mac Chapman, Tanner Sandlin
2016 Gulf Regional Competition
First overall Individual – Invited to State Competition – 8th grader – Jackson Morris
Second overall Individual – Invited to State Competition – 8th grader – Danielle Bansagi
Third Place Team Overall - Holy Nativity Team 1:
Jackson Morris (8th grade), Danielle Bansagi (8th grade), Mack Keltner (7th grade), Fisher Boyd (7th grade)
2016 State Competition
Jackson Morris 9/30, 4/8, Finished 125/272
Danielle Bansagi 8/30, 0/8, Finished 201/272